حلقه ارتباطی الگوی پیشرفت اسلامی قم - شهید چمران

*گوهر خود را هویدا کن کمال این است و بس * خویش را در خویش پیدا کن کمال این است و بس *

حلقه ارتباطی الگوی پیشرفت اسلامی قم - شهید چمران

*گوهر خود را هویدا کن کمال این است و بس * خویش را در خویش پیدا کن کمال این است و بس *

حلقه ارتباطی الگوی پیشرفت اسلامی قم - شهید چمران

آخرین مطالب

آخرین نظرات

۱۰ مطلب در آبان ۱۳۹۲ ثبت شده است

بسم الله الرحمن الرحیم

در دنیای امروز، تحولات نو به نو، غیرقابل اجتناب می باشد، بنابراین برای مواجهه با این تغییرات، اندیشه ای لازم است. در این یادداشت، بعد از بیانی مختصر، پیرامون پیشینه ورود مدرنیته در ایران، راهکارهای مقابله با تحولات ناشی از مدرنیته بررسی گردیده است. 

۲۸ آبان ۹۲ ، ۲۲:۴۷ ۱۶ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از تولید اولین نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی در شورای راهبردی، معرفی این نقشه راه آغاز گردید. از میان گفتگوهای مربوط به معرفی نقشه راه، طبق نظر دایره فهرست نویسی، هشت متن به عنوان منابع سطح یک فهرست نویسی در اختیار فهرست نویسان قرار گرفته است. مجموعه ی حاضر، حاصل جمع آوری فهرست های نوشته شده بر این هشت گفتگو می باشد. به حول و قوه ی الهی به زودی بر اساس این هشت فهرست، فهرست جامع تهیه و تدوین می گردد. انشاالله.

دانلود مجموعه فهرست های معرفی اولین نقشه راه

PDF

دریافت
حجم: 617 کیلوبایت

۲۰ آبان ۹۲ ، ۱۴:۰۲ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم


نشست معرفی "اولین نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی" در دانشگاه شهید بهشتی تهران در روز هشتم آبان ماه  برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نقشه راه نشست معرفی نقشه راه در دانشگاه شهید بهشتی به میزبانی نهاد نمایندگی ولی فقیه در این دانشگاه برگزار شد و موضوع اصلی این نشست تبیین "مبنای حرکت انقلاب اسلامی" بود. "مبنای حرکت انقلاب اسلامی" اصطلاح اول از سه اصطلاح مطرح در اصطلاح مرکب "جهت حرکت انقلاب اسلامی" است؛ که در قالب آن ریشه ساختمان فکری انقلاب اسلامی تشریح می شود. در قالب بحث از "مبنای حرکت انقلاب اسلامی" موضوع مهم "چگونگی تحقق اهداف انقلاب اسلامی" مورد دقت قرار می گیرد.

۱۲ آبان ۹۲ ، ۱۲:۳۳ ۰ نظر

در این نشست مبنای حرکت انقلاب اسلامی به نظام سازی اسلامی تعریف و تفاوت آن با اهداف و اصول انقلاب مورد دقت قرار گرفت. همچنین در این نشست در خلال تبیین لایه ی اهداف انقلاب اسلامی، یکی از شاخصه های هویت اسلامی موسوم به شاخص"عمق محیط دریافت رفق افراد" تبیین شد.

۱۰ آبان ۹۲ ، ۱۵:۰۴ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

نشست معرفی اولین نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی، امروز در دانشگاه کاشان برگزار گردید.

۰۹ آبان ۹۲ ، ۲۰:۳۸ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد مسئله ی الگوی پیشرفت اسلامی بعد از مطالبه ی رهبری در این باب، جریانهای متعددی در کشور شروع به کار کردند. اگر این جریانها را بر اساس سه شاخصِ پرداختن به چرایی، چیستی و چگونگی تولید الگوی پیشرفت، مورد بررسی و دقت قرار دهیم متوجه می شویم 10 جریان عمده در کشور وجود دارد که به این امر مهم به صورت صحیح و با در نظر گرفتن این ملاک های سه گانه در حال فعالیت می باشند. نکته مورد اتفاق نظر میان این جریانها -که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بوده است- موضوع لزوم گفتمان سازی حول مسئله ی الگوی پیشرفت اسلامی است. شیوه ی رایج در گفتمان سازی برگزاری همایش و کنفرانس و دعوت از نخبگان به همکاری پیرامون موضوع می باشد. ایرادی جدی که به این روش وارد است؛ عدم جلب و جذب مشارکت عمومی حول مسئله ی الگوی پیشرفت به علت عدم احساس نیاز به این مسئله در جامعه ی نخبگان می باشد. بنابراین باید یک گام به عقب برداشته و زمینه را برای ایجاد مشارکت و گفتمان سازی به شیوه ای دیگر فراهم کرد. روش پیشنهادی شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، "پردازش موضوعات جهت ساز" است. موضوعات جهت ساز معطوف به نیاز جامعه در بخش های مختلف به حل مسائل خاص آن بخش ها می باشد. در اولین نقشه راه پیشنهادی شورا، 81 موضوع جهت ساز از 81 بخش جامعه استخراج و گردآوری شده که برای آنها راه حل متناسب با الگوی پیشرفت اسلامی نیز مهیا گشته است. بدین ترتیب این نقشه راه، 81 بخش از جامعه را از ورودی مسائل همان بخش از جامعه، با مسئله ی الگوی پیشرفت درگیر می نماید. به این معنا که هر بخش از جامعه در ضمن تلاش برای حل مسائلِ خود، با راه حل های ارائه شده در نقشه راه، گام در مسیر مشارکت به منظور تولید الگوی پیشرفت اسلامی نهاده است. با این روش به سرعت مسئله ی الگوی پیشرفت در کشور به گفتمان اول، و سرآمد مطالباتِ مردمی قرار خواهد گرفت.

دانلود مصاحبه کامل به همراه فهرست PDF

دریافت
حجم: 2.54 مگابایت

*****

دانلود فقط فهرست مصاحبه PDF

دریافت
حجم: 809 کیلوبایت


۰۸ آبان ۹۲ ، ۱۵:۴۴ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

نشست معرفی "اولین نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی" روز چهارشنبه مورخ 1392/08/08در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

۰۶ آبان ۹۲ ، ۱۷:۳۱ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی صحبت از تولید الگوی پیشرفت اسلامی می شود، رویکردهای متفاوت با دغدغه ها و روش های مختلف، سعی در استدلالِ لزوم پرداختن به این موضوع دارند. دو رویکرد عمده عبارتند از "نقد علمی توسعه غربی" و "مدیریت تحولات". رویکرد اول سرآغاز بحث را از نقد علمی، روشی و فلسفی می داند؛ به این معنا که مثلا با نقد عقل خود بنیاد غربی، توسعه ی متکی بر این عقل را نیز به چالش می کشد.

۰۵ آبان ۹۲ ، ۰۹:۱۹ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کارگروه الگوی پیشرفت دانشجویان بروجرد(کارگروه شهید وزوایی) اولین نشست معرفی نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی مورخ 92/8/3 با حضور دانشجویان  دانشگاه آزاد بروجرد روز جمعه ساعت 8 صبح برگزار شد.

۰۳ آبان ۹۲ ، ۲۱:۰۲ ۰ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

به منظور تبیین لزوم حرکت به سمت الگوی پیشرفت چهار احتمال و راهکار مختلف وجود دارد که هرکدام ویژگی های خاص خودرا دارا هستند. این چهار راهکار به اجمال عبارتند از: 1-نقد الگوهای توسعه غربی به صورت مستقیم 2-تبیین جهت حرکت انقلاب اسلامی و درنتیجه تعریف موضوع الگوی پیشرفت اسلامی و بررسی نسبت این الگو با الگوهای توسعه غربی 3-بررسی تاریخی استفاده ی روشنفکران از الگوهای توسعه غربی طی 200 سال گذشته 4-توجه به تشتت آراء میان معتقدین به الگوهای توسعه غربی و عدم وجود الگوی واحد جهت بهره برداری.

۰۲ آبان ۹۲ ، ۲۳:۳۸ ۰ نظر